Monthly Archives: maj 2023

W weekend wypożyczalnia zamknięta

Informujemy, że w najbliższy weekend nie będzie możliwości wypożyczania sprzętu pływającego. Nasz ośrodek zdominują regaty OPTY RACE 2023. Niemniej zapraszamy w sobotę i niedzielę do kibicowania i obserwowania sportowych zmagań z brzegu. Podczas regat Pucharu Polski w Klasie OMEGA na taflę Zalewu Dziećkowice II wypłynie około 40 jachtów klasy Omega. W sobotę o godz. 20.00 zapraszamy na koncert zespołu Mechanicy Shanty.

3 VI Koncert zespołu Mechanicy Shanty

W pierwszy czerwcowy weekend Yacht Club OPTY będzie współorganizatorem regat zaliczanych do Pucharu Polski w Klasie OMEGA. Z tej okazji w sobotni wieczór 3 czerwca chcemy Was zaprosić na koncert zespołu Mechanicy Shanty. Kim jest ta formacja – żeglarzom nie trzeba mówić. Ich obecność oznacza świetne brzmienie i gwarancję dobrej zabawy. Muzyczną ucztę zaczynamy o godz. 20.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

3-4 VI Puchar Polski w Klasie OMEGA – OPTY RACE 2023

W tym roku Puchar Polski w Klasie OMEGA zawita na Śląsk, a dokładniej nad Zalew Dziećkowice II. Regaty odbędą się 3 i 4 czerwca. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące imprezy.

Organizatorzy:

Program:

Sobota:

10.00otwarcie regat – plac pod masztem
11.30sygnał ostrzeżenia do pierwszego wyścigu
20.00Koncert zespołu Mechanicy Shanty– plac przed sceną

Niedziela:
10.00sygnał ostrzeżenia do pierwszego wyścigu
16.00zakończenie regat i wręczenie pucharów

Zawiadomienie o regatach:

Instrukcja żeglugi:

Informacje organizacyjne:

 • posiłki: Dla zawodników przygotowany będzie ciepły posiłek. W sobotę kiełbasa z grilla, w niedzielę śląski żur. Dodatkowo na terenie ośrodka działa restauracja Włoska WIoska Tawerna. Restauracja jest w stanie przygotować dla uczestników również śniadania w cenie 20,00 zł. Zamówienia zbieramy do środy 31 maja drogą mailową: sport@ycopty.pl
 • noclegi: Na terenie Yacht Club OPTY można będzie rozbić namiot, postawić kampera bądź przyczepę. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Zamówienia przyjmujemy do 31 maja drogą mailową: sport@ycopty.pl W przypadku gdy chętnych będzie więcej namiot, przyczepę bądź kampera będzie można rozbić na Polu biwakowym „Nad zalewem” (na stronie WWW znajduje się cennik). Pole biwakowe znajduje się 100m od miejsca organizacji regat.
 • zaplecze higieniczno-sanitarne: Na terenie Yacht Club OPTY znajduje się budynek, w którym znajdują się umywalki, toalety oraz 2 prysznice – automat przyjmuje monety 2,00 zł za 30l wody .

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Śląśkiego Jakub Chełstowski

Sponsorzy cyklu:

Partnerzy:

Partnerzy medialni:

Rozpoczęliśmy kolejny sezon

W miniony weekend rozpoczęliśmy kolejny 46. sezon nawigacyjny na Zalewie Dziećkowice II. W piątek poprzedzający dzień uroczystego podniesienia bandery odbyła się zabawa taneczna w Tawernie. Sobota była dniem sportowych zmagań w ramach regat rodzinnych. Przeprowadzono dwie z trzech zaplanowanych konkurencji. Wyścig pod żaglami, ze względu na porywisty wiatr, został przełożony na inny termin (o dacie dokończenia regat poinformujemy na naszej stronie internetowej). Punktualnie o godz. 17.00 podnieśliśmy banderę. W uroczystości wzilęli udział samorządowcy: wójt Chełmu Śląskiego Stanisław Jagoda, burmistrz Imielina Jan Chwiędacz oraz radny powiatu bieruńsko-lędzińskiego Henryk Komandera. Wśród przybyłych gości byli min. prezes spółki wodociągowej PUW HKW w Dąbrowie Górniczej Zdzisław Ruszkiewicz, dyrektor spółki Dariusz Dzięga, prezes Oddziału Katowickiego WOPR Krzysztof Wójcik oraz przedstawiciele Pańśtwowej Straży Rybackiej, PZW i LOK. Podczas apelu zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych niedawno naszych kolegów, kapitanów: Jana Wątrobińskiego i Norberta Achtelika. Wzruszającym momentem było wręczenie dyplomu potwierdzającego honorowe członkostwo w Klubie Grażynie Borysow. Decyzję Sejmiku o nadaniu tej godności wręczył jej komandor Bogdan Jankowski. Uroczystość była też okazją do podziękowań osobom, które bezinteresownie wspierają naszą działalność. Otrzymali je Zdzisław Kantor, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu w Starostwie Powiatowym w Bieruniu oraz Barbara Prymas, która od lat wraz z mężem Stanisławem organizują strefę gastronomiczną podczas klubowych uroczystości. Na koniec uroczystości komandor YC OPTY zaprosił wszystkich na tradycyjny poczęstunek. Nadmienić należy, że od wielu lat sponosorem grilla jest Zakład Mięsny Poliwczak z Mysłowic, którego właścicielem jest nasz klubowy kolega Piotr Poliwczak. Wieczór zakończyl sie wspólnym śpiewaniu szant przy ognisku i muzyce DJ.

Regaty rodzinne

W najbliższą sobotę odbędą się Regaty Rodzinne o Puchar Komandora. W tym roku po raz pierwszy formułę wyścigu pod żaglami, rozszerzyliśmy o dodatkowe konkurencje: wyścigi rowerków wodnych i rzut odbijaczem do celu. Startujemy o godz. 12.00. Zawiadomienie o regatach poniżej. Zachęcamu do udziału.

ZAWIADOMIENIE O REGATACH

Regaty Rodzinne YC Opty 2023

 1. NAZWA, MIEJSCE, CZAS ROZGRYWANIA REGAT, ORGANIZATOR REGAT
 1. Regaty Rodzinne YC Opty
  1. Klub Żeglarski Yacht Club OPTY w Chełmie Śląskim
  1. 13.05.2023 godz. 12.00
  1. Yacht Club OPTY
 • ZAŁOGA

W załodze muszą znaleźć się spokrewnieni ze sobą członkowie rodziny lub osoby tworzące wspólne gospodarstwo domowe w liczbie min. 2 osoby.  Do takiej załogi mogą dołączyć osoby niespokrewnione. W każdej załodze musi się znajdować min. 1 członek klubu YC Opty.

 • PRZEPISY

Regaty zostaną rozegrane zgodnie z:

 • Przepisami Regatowymi Żeglarstwa ISAF 2021-2024
  • Przepisami PZŻ
  • Instrukcją Żeglugi
  • Komunikatami Organizatora
 • FORMUŁA REGAT

Regaty będą składać się z rywalizacji załóg w 3 konkurencjach:

 1. Wyścig rowerków wodnych – konkurencja będzie polegać na wyścigu rowerków wodnych. Rowerek wodny może być napędzany tylko przez jedną osobę dorosłą. Wyścig zostanie rozegrany na klubowych rowerkach wodnych po wyznaczonej trasie zgodnie z załącznikiem nr 1. Konkretny nr rowerka wodnego może zostać przydzielony załodze w drodze losowania.
 • Rzut odbijaczem do koła ratunkowego – konkurencja będzie polegać na rzutach odbijaczem do koła ratunkowego mających na celu trafienie wewnątrz obręczy koła i będzie podlegać punktacji. Załoga rzuca łącznie 20 razy – 10 rzutów próbnych (niepunktowanych) i 10 rzutów punktowanych. Każdy członek załogi musi oddać min. 2 rzuty punktowane.  Kolejność oddawana rzutów przez załogi może zostać wyłoniony w drodze losowania.
 • Wyścig jachtów – konkurencja będzie polegać na wyścigu jachtów zgodnie z formułą regat żeglarskich. Wyścig zostanie rozegrany w klasie otwartej jachtów jednopokładowych. W zawodach mogą brać udział jachty klubowe jak i jachty prywatne. W przypadku korzystania z jachtu klubowego konkretny model jachtu może zostać przypisany załodze w drodze losowania. Wyścig zostanie rozegrany na po wyznaczonej trasie zgodnie z załącznikiem nr 2.

Suma punktów zdobytych przez załogi w każdej z 3 konkurencji wyłoni zwycięzców regat.

 • CZAS PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ

Zgłoszenia załogi można dokonać mailowo do 12.05.2023, pisząc na adres:  klub@ycopty.pl  lub zgłaszając się osobiście w bosmanacie w dniu regat 13.05.2022 w godz. 10:00 – 11:00.

 • ROZPOCZĘCIE I KOLEJNOŚĆ REGAT
 • Planowany czas rozpoczęcia 1 konkurencji zawodów – godz. 12:00.
  • Regaty zostaną przeprowadzone w następującej kolejności rozgrywania zawodów:

1 – Wyścig rowerków wodnych

2 – Rzut odbijaczem do koła ratunkowego

3 – Wyścig jachtów

 • INSTRUKCJA ZAWODÓW

Szczegółowa instrukcja zawodów wraz z Instrukcją Żeglugi zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń obok bosmanatu w dniu zawodów.

 • ZMIANY W INSTRUKCJI ZAWODÓW

Wszelkie zmiany w instrukcji zawodów będą wywieszane na tablicy ogłoszeń obok Biura Regat najpóźniej do godz. 11.00 w dniu regat.

 • TRASY

Trasy używane w regatach przedstawiają odpowiednio:

 • Wyścig rowerków wodnych – załącznik nr 1
 • Wyścig jachtów – załącznik nr 2
 1. PUNKTACJA
 1. Wyścig rowerków wodnych

Stosowany będzie system Małych Punktów. Punktacja będzie zgodna z kolejnością załóg na mecie -1 miejsce 10 pkt, 2 miejsce 9 pkt, 3 miejsce 8 pkt itd. Dodatkowo w ramach konkurencji została przewidziana premia rodzinna, punktująca każdego dodatkowego członka załogi.

Dodatkowa Premia rodzinna:

 • 2 osoby na rowerku –  0 pkt
 • 3 osoby na rowerku – 1 pkt
 • 4 osoby na rowerku – 2 pkt
 • > 4 osoby na rowerku -2 pkt
 1. Rzut odbijaczem do koła ratunkowego

Stosowany będzie system Małych Punktów. Załoga rzuca łącznie 20 razy – 10 rzutów próbnych (niepunktowanych) i 10 rzutów punktowanych. Każdy członek załogi musi oddać min. 2 rzuty punktowane. . Każdy rzut w środek lub w linię jest punktowany 1 pkt. Maksymalnie w ramach konkurencji każda załoga może zdobyć 10 pkt. Jeżeli zgłoszona załoga będzie posiadać powyżej 5 członków załogi, punktowane rzuty będzie oddawać wybranych 5 członków załogi po 2 rzuty. Dodatkowo w ramach konkurencji została zróżnicowana odległość od koła w zależności od wieku:

Odległość od koła:

 • Dorośli i dzieci > 14 lat – 10 m
 • Dzieci 8 – 14 lat – 6 m
 • Dzieci < 8 lat – 3 m
 1. Wyścig jachtów

Stosowany będzie system Małych Punktów. Punktacja będzie zgodna z kolejnością załóg na mecie -1 miejsce 10 pkt, 2 miejsce 9 pkt, 3 miejsce 8 pkt itd. Dodatkowo w ramach konkurencji została przewidziana premia rodzinna, punktująca każdego dodatkowego członka załogi jednak.

Dodatkowa Premia rodzinna:

 • 2 osoby na jachcie –  0 pkt
 • 3 osoby na jachcie – 1 pkt
 • 4 osoby na jachcie – 2 pkt
 • > 4 osoby na jachcie -2 pkt
 1. Regaty będą uważane za ważne przy rozegraniu wszystkich 3 konkurencji zawodów.
  1. Suma punktów zdobytych przez załogi we wszystkich 3 konkurencjach wyłoni zwycięzców regat.
 1. ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Zawodnicy uczestniczą w regatach wyłącznie na własne ryzyko. Organizator nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu lub osób lub za śmierć, wynikłe w związku z regatami, przed rozpoczęciem, podczas ich trwania lub po regatach.

Załącznik nr 1 – Trasa dla wyścigu rowerków wodnych

Załącznik nr 2 – Trasa dla wyścigu jachtów

Otwarcie sezonu żeglarskiego

W sobotę 13 maja zapraszamy na uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego 2023. Rozpoczynamy podniesieniem bandery, które rozpocznie się o godzinie 17.00. Po apelu zapraszamy na tradycyjny grill. W tym roku przgotowaliśmy dla Was żeglarskie karaoke. Zachęcamy do wspólnego śpiewania szant, a później do zabawy przy ognisku i muzyce DJ. Do zobaczenia!