Category Archives: news

Puchar Polski wraca do OPTY

Mamy dla Was dobre, żeglarskie informacje. W 2023 roku Yacht Club OPTY będzie gospodarzem zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski w klasie OMEGA. Regaty odbędą się 3-4 czerwca. A tak o nas podczas ogłoszenia kalendarza regat napisali ornanizatorzy: „Gospodarzem czerwcowej eliminiacji Pucharu Polski będzie słynny Y.C. OPTY, jeden z największych i najprężniejszych klubów żeglarskich na Śląsku. Z poprzedniej wizyty Pucharu Polski na akwenie Dzieckowice 2 zapamiętaliśmy przede wszystkim potężne uderzenie wiatru, które nie jednemu przypomniało, że z przyrodą nie ma żartów. W tym roku mamy nadzieję na raczej spokojniejsze warunki oraz jak zawsze na Śląsku – na znakomitą organizację i dobre ściganie„.

Żegnamy kapitana Wątrobińskiego

[EDIT] Msza żałobna za spokój duszy Jana odprawiona zostanie 27.12 o godz. 13.00 w Sanktuarium Św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu, przy ulicy Kościelnej 20.

Jeszcze przed chwilą na Jego sygnał pozowaliśmy do zdjęcia, bo Janek pieczołowicie dokumentował nasze śląsko-zagłębiowskie, żeglarskie życie. Z aparatem fotograficznym praktycznie się nie rozstawał. A my z ogromnym uznaniem patrzyliśmy na publikowane w sieci zdjecia – tak jak na całe Jego życie związane z żeglarstwem. Na wieczną wachtę odszedł Kapitan Jan Wątrobiński – honorowy Członek Śląskiego Związku Żeglarskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego. Urodził się w Dąbrowie Górniczej i z tym miastem związał się na całe życie. Tam mieszkał i pracował. Przygodę z żeglarstwem zaczynał nad zbiornikiem wodnym Pogoria, gdzie w 1954 roku został juniorem w Klubie Wodnym Ligi Przyjaciół Żołnierza. W 1957 roku założył w Ośrodku Związków Zawodowych Hutników (także nad Pogorią I) sekcję żeglarską, która w 1958 r przekształciła się w Klub Sportów Wodnych HUTNIK. W 1960 roku zdał egzamin na patent żeglarza, a rok później na patent sternika jachtowego. Od tego czasu rozpoczął intensywną działalność szkoleniową w KSW HUTNIK. W 1977 roku zdał egzamin na patent jachtowego sternika morskiego, a 11 lat później na jachtowego kapitana żeglugi bałtyckiej. Jako kapitan prowadził szereg rejsów morskich. Był znakomitym pedagogiem. Angażował się w prowadzenie szkoleń żeglarskich w klubach HUTNIK, ZEFIR i HUTA KATOWICE, gdzie pełnił funkcję kierownika wyszkolenia żeglarskiego. Wykształcił wiele pokoleń żeglarzy. Był wieloletnim członkiem Komisji Szkolenia przy Katowickim (przekształconym później na Śląski) Okręgowym Związku Żeglarskim. Od pięciu kadencji był delegatem z ramienia Śląskiego OZŻ na Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Przez ostatnie trzy kadencje był wybierany do składu Sądu Związkowego PZŻ. Został uhonorowany odznaką Zasłużony dla żeglarstwa Śląskiego, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego. Otrzymał medal Za szczególne zasługi dla Żeglarstwa Polskiego. W ostatnich latach był członkiem naszego Klubu. Jan Wątrobiński zmarł w wieku 81 lat. Rodzinie i wszystkim bliskim Janka składamy najszczersze kondolencje.

Żegnaj Marku…

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę w wieku 68 lat odszedł Marek Baran – były komandor Yacht Club OPTY. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w najbliższy czwartek 22 grudnia o godz. 10.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mysłowicach-Janowie. Żonie, córce, synowi Marcinowi oraz wszystkim bliskim składamy szczere wyrazy współczucia.

Spotkanie wigilijne 2022

To było ostatnie w 2022 roku spotkanie członków Klubu. Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią wróciliśmy do tradycji wspólnego przedświątecznego spotkania. Po powitaniu komandor Klubu Bogdan Jankowski zwrócił się do zebranych w Tawernie: – Tradycją obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne spotkanie przy świątecznym stole. My też tworzymy taką rodzinę, żeglarską rodzinę, Cieszę się, że tak licznie mogliśmy się znów spotkać. „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi” – słowa tej pięknej, polskiej kolędy będą w te święta brzmieć wyjątkowo wymownie. Jestem pewien, że życzenia „pokoju na świecie” powtarzane będą w każdym, polskim domu. Dlatego oprócz tradycyjnych życzeń: zdrowia i wszelkiej pomyślności życzę Wam właśnie pokoju na świecie.

Po życzeniach i opłatku na stole pojawił się barszcz z uszkami, karp i kapusta z grzybami. Potem przyszedł czas na muzyczną niespodziankę, bo w specjalnym, świątecznym repertuarze wystąpił przed klubowiczami wyjątkowy kwintet dęty muzyków Opery Śląskiej. Kolędy w ich wykonaniu na długo zapadną nam w pamięć.

Spotkanie opłatkowe

[LISTA ZAMKNIĘTA]

Zapraszamy Was na tradycyjne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku (piątek) o godzinie 18.00. Przy świątecznie zastawionym stole, na którym znajdą się m.in. barszcz z uszkami, karp i kapusta z grzybami, podsumujemy rok i złożymy sobie życzenia. Rezerwacją miejsca jest wpłata 25 złotych od osoby na konto Klubu w nieprzekraczalnym terminie do 2 grudnia.

Żegnaj Kapitanie…

[edit] Uroczystości pogrzebowe Norberta Achtelika odbędą się w najbliższy piątek 4 listopada o godz. 11.00 w kościele św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach przy ulicy Wyszyńskiego 71.

Dziś nad ranem w wieku 82 lat na wieczną wachtę odszedł nasz kolega kapitan Norbert Achtelik. Swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął 55 lat temu. Przez lata zdobywał żeglarskie doświadczenie, by w 1998 roku zdać egzamin na patent Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej. Nortbert był inicjatorem powstania, a potem przez 10 lat komandorem, Górniczego Klubu Żeglarskiego „Kliwer” nad zalewem Nakło-Chechło. Był instruktorem żeglarstwa. Prowadził szereg rejsów na harcerskim jachcie Warszawska Nike. Do naszego Klubu wstąpił w 2011 roku. W 2017 roku został wyróżniony odzanką Załużony dla Yacht Club OPTY. Żonie, najbliższej rodzinie i wszystkim bliskim Zarząd Yacht Club OPTY składa szczere wyrazy współczucia.

Zakończył się sezon żeglarski

„Sezon żeglarski 2022 uważam za zamknięty” – padło w minioną sobotę. 45. sezon nawigacyjny przeszedł do historii… Dziękujemy, wszystkim, którzy odwiedzili nasz ośrodek żeglarski, ale w szczególności tym, którzy aktywnie działali, pracowali przy modernizacji infrastruktury klubowej, włączali się w organizację wydarzeń, szkoleń żeglarskich i regat.

Odszedł na wieczną wachtę

[EDIT]// Pogrzeb Leona odbędzie się w sobotę 8.10 o godz. 12.00 – kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Łężkowicach//

To dziwne uczucie, gdy wiesz, że kiedyś będziesz musiał to napisać, ale nie dopuszczasz tej myśli, łudząc się, że przecież to jeszcze nie czas i nie ten moment… Dziś na wieczną wachtę odszedł najstarszy wiekiem członek naszego Klubu, Leon Korpała. Pogodny, zawsze uśmiechnięty, życzliwy i pomocny. Taka dobra dusza, która obdarzała wszystkich wokół dobrym słowem. Leon miał ogromny dystans do siebie i poczucie humoru. Mawiał, że w domu najważniejsza jest: żona Gizelka, potem Perełka (ukochana suczka), potem długo, długo nic i na końcu on. Kolegów pytał często o smak, bo twierdził, że gdy smak jest to i zdrowie też. Tych jego powiedzonek będzie nam brakowało. Podobnie jak tego ciepłego, szczerego uśmiechu, który nigdy nie znikał z jego twarzy. Wczoraj po raz ostatni zrobił z ekspresu pyszną kawę. Pogadaliśmy trochę, pośmialiśmy się, jak zwykle. Wychodząc z Jego domu powiedziałem tradycyjne: Panie Leonku, do zobaczenia! Przecież nie pomyliłem się, bo kiedyś pewnie się gdzieś tam zobaczymy… Leon Korpała w grudniu skończyłby 87 lat. Zarząd Yacht Clubu OPTY składa żonie, córce, wnukom, prawnukom i wszystkim bliskim szczere wyrazy współczucia.

Regatami pożegnaliśmy lato, ale sezon trwa

Nic tak nie integruje rodziny jak wspólnie spędzony czas, w dodatku okraszony dużą dawką emocji. W sobotę na wodzie rywalizowały ze sobą żeglarskie rodziny. W regatach mogły brać udział załogi, w których co najmniej dwie osoby były ze sobą spokrewnione lub tworzyły wspólne gospodarstwo domowe. Odbyły się dwa wyścigi. Pierwsze miejsce zajełą dwójka Sebastian Polak, Paulina Łobodziec. Jako druga na mecie zameldowała się dwójka Jacek Ślusarczyk i Ania Ślusarczyk. Trzecie miejsce zajęli Karol, Barbara i Sebastian Pieczara. Jako czwarta załoga na lini mety zameldowała się najliczniejsza załoga: Krzysztof, Agnieszka, Ksawery, Ignacy, Nina Karaś. Piąte miejsce zajęli Andrzej Wróblewski, Anna Wójcik, Krzysztof Wójcik. Oficjalne ogłoszenie wyników regat odbędzie się 15 października podczas uroczystości zakończenia sezonu żeglarskiego.

Lato powoli dobiega końca, ale to nie oznacza, że kończy się sezon żeglarski. Pływamy do połowy października. Jachty, rowerki i kajaki wypożyczać można każdego dnia. Wypożyczalnia czynna jest do godz. 17.00 (sprzęt wydajemy do 16.00).